Russell Distinguished Teaching Award

You are here

Overview

The Russell Distinguished Teaching Award is intended for professorial faculty, lecturers, senior lecturers and teaching assistants who have demonstrated their devotion to teaching, where teaching is understood to include classroom presence, preparation and administration, student counseling (including general advising of students formally assigned, but not necessarily enrolled in the recipients’ course), development of new courses and new methods of student instruction. Teaching of graduate students shall be recognized, but preference shall be given to teaching of undergraduates. Previous winners of Russell or Clark awards are not eligible.

The Russell Awards are given as follows:

  • Faculty/lecturer/senior lecturer: two $3,000 awards
  • Teaching assistant: one $1,500 award
  • To each recipient’s department, $500 to be used to further undergraduate teaching and learning

Nomination Process

Students:

To make a nomination, send a letter to the department chair by February 1.

Chairs and directors of graduate studies:

All nomination packages must be submitted to the dean by either a department chair or a director of graduate studies. The deadline for nominations is March 1. If that date falls on a weekend or holiday, then the next business day becomes the deadline.

Each nomination must include:

  • Information about teaching performance
  • Letters from undergraduates (both majors & non-majors) including details on how the letters were obtained
  • Letter of nomination from the department chair including the opinions of the nominator(s)

The nomination materials should be submitted:

  • In one PDF file for each nominee using the following naming convention: Nominee last name-first initial_award-name_2015.pdf, for example: Huxley-T_Dean-2015.pdf
  • By email to the Arts & Sciences Awards Committee, with the award name in the subject of your email. You may submit multiple pdf files for a single award in one email, but each nomination must include a priority ranking.

Questions should be directed to the Arts & Sciences Awards Committee

Recipients

2016-17

  • Alexander Ophir, psychology
  • Tom Ruttledge, chemistry and chemical biology
  • Nicholas Mason, ecology and evolutionary biology 

2015-16

  • Eric Tagliacozzo, history
  • Floyd Davis, chemistry
  • Wee Hao Ng, physics

2014-15

  • Masha Raskolnikov, English
  • Shalom Schoer, Near Eastern studies
  • Christopher Dalton, ecology and evolutionary biology

2013-14

  • Ismail Baggari, physics
  • Barbara Correll, English
  • Antonia Ruppel, classics

2012-13

  • Gustavo Flores Macias, government
  • Michael Stillman, math
  • Matthew Kibbee, English

2011-12

  • Charles Aquadro, molecular biology and genetics
  • Kayla Crosbie, physics
  • Jon Parmenter, history

2010-11

  • Maria Cristina Garcia, history
  • Philip Krasicky, physics
  • Bryan Alkemeyer, English

2009-10

  • Carol Gilson Rosen, linguistics
  • Kim Haines-Eitzen, Near Eastern studies
  • Alex Alemi, physics

2008-09

  • Anne Beggs, theatre, film & dance
  • Jonathan Kirshner, government
  • Mariana Wolfner, molecular biology & genetics

2007-08

  • Turan Birol, physics
  • Allen Hatcher, mathematics
  • Burke Hendrix, government
  • Ana Rojas, comparative literature
  • Scott Tucker, music

2006-07

  • Derek Chang, history
  • Thomas Hill, English
  • Cristina Dahl, comparative literature

2005-06

  • Christopher Way, government
  • Geoffrey Coates, chemistry and chemical biology
  • Christopher Jones, physics

2004-05

  • Paul Chirik, chemistry and chemical biology
  • Maria Terrell, mathematics
  • Andres Lema-Hincapie, Romance studies

2003-04

  • Kathryn March, anthropology
  • Mary McCullough, English
  • Nicholas Davis, English

2002-03

  • Dennis Regan, psychology
  • Melissa Hines, chemistry
  • John Sebastian, English & medieval studies

2001-02

  • Ravi Ramakrishna, mathematics
  • Molly Diesing, linguistics
  • Neil Jenkins, chemistry

2000-01

  • Dexter Kozen, computer science
  • Peter Gilgen, German studies
  • Mary Miles

1999-2000

  • Nicholas Jones, physics
  • Fredric Bogel, English
  • Gerald Feigenson, molecular biology & genetics

1998-99

  • Douglas Weibel, chemistry
  • Steven Squyres, astronomy
  • Thomas Gilovich, psychology

1997-98

  • Howard Schweber
  • Keshav Pingali, computer science
  • Daniel Schwarz, English
  • Daniel Usner, history

1996-97

  • Ewa Badowska, English
  • Calum Carmichael, comparative literature
  • David Mermin, physics

1995-96

  • Ross Brann, Near Eastern studies
  • Brian Smith, computer science
  • John L. Bower

1994-95

  • Marilyn Migiel, Romance studies
  • James Coykendall, mathematics

1993-94

  • Molly Hite, English
  • Peter Katzenstein, government
  • Brooks Appelbaum, English

1992-93

  • Daniel Huttenlocher, computer science
  • Cynthia Nieb

1991-92

  • Barry Carpenter, chemistry
  • Meredith Small, anthropology